pasnodarbinatie.lv

Mikrouzņēmums (MU) un MikroUzņēmuma Nodoklis (MUN)

Publicēts 01.09.2010 @ 14:20 autors Komersants

Ar šodienu – 2010. gada 1. septembri stājas spēkā mikrouzņēmuma nodokļa likums, kas nosaka mikrouzņēmuma statusu un mikrouzņēmum nodokli. Šī ir jauna iespēja mazajiem uzņēmumiem un pašnodarbinātajiem. MUN iekļauj sevi uzreiz četrus nodokļus: uzņēmējdarbības riska valsts nodevu, valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu, iedzīvotāju ienākuma nodokli, uzņēmumu ienākuma nodokli. Tā atvieglojot nodokļu slogu un grāmatvedības kārtošanu.

Šis likumprojekts atbilde vienai no Eiropas Savienībā aktuālajām idejām – veicināt mazo un vidējo uzņēmumu veidošanos un attīstību. Tas savukārt veicina jaunu darbavietu izveidi un pozitīvās konkurences palielināšanos ar visu no tās izrietošo. Taču pats galvenais, jaunu uzņēmumu izveide dod iespēju cilvēkiem daudz vieglāk realizēt savas idejas, tādejādi veicinot kopējo ekonomikas augšupeju.

Pēc VID datiem šobrīd Latvijā ir vairāk kā 30 000 uzņēmumu, kuru apgrozījums ir mazāks par 70 000 Ls un nodarbināti tiek ne vairāk kā pieci darbinieki. Šiem uzņēmumiem pāreja uz MUN nozīmētu ievērojamu nodokļu ietaupījumu, kas stimulē uzņēmējdarbības veicējus godīgi maksāt nodokļus, un jūtamu cilvēkresursu ietaupījumu uz grāmatvedības atvieglošanas rēķina.

Mikrouzņēmuma nodokli (MUN) var izvēlēties maksāt:

  • Individuālais komersants (IK).
  • Individuālais uzņēmums (IU).
  • Zemnieka (ZS) vai zvejnieka saimniecība (ZvS).
  • Fiziska persona, kas reģistrējusies VID kā saimnieciskās darbības veicējs.
  • Sabiedrība ar Ierobežotu Atbildību (SIA), pie nosacījuma, ka dalībnieki ir fiziskas personas un vienlaikus arī valdes locekļi.

Ja tie atbilst sekojošiem kritērijiem:

  1. apgrozījums kalendārajā gadā nepārsniedz 70 000 Ls.
  2. darbinieku skaits nepārsniedz 5. Šajā skaitā neiekļauj prombūtnē esošus vai no darba atstādinātus darbiniekus. Piemēram, dekrētā.
  3. MU darbinieka ienākumi no attiecīgā uzņēmuma, neskaitot dividendes, nepārsniedz 500 Ls.

Pie tam:

  • SIA gadījumā, ja persona ir vairākos uzņēmumos SIA un/vai citos, MUN var izvēlēties maksāt tikai vienā no tiem.
  • Visiem uzņēmuma darbiniekiem ir jādod rakstiska piekrišana.

Iesniegums firmas pieteikšanai par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju. [1]

mikrouzņēmuma nodokļa likme.

Mikrouzņēmuma nodoļa likme ir 9% (deviņi procenti). To maksā četras reizes gadā par katra ceturkšņa apgrozījumu (ieņēmumiem).
Nodokļu likme ir augstāka gadījumā, ja:

  • MU darbinieku skaits pārsniedz piecus, tad pie nodokļa likmes jāpieskaita 2% par katru papildus nodarbināto, t.i. 6 darbiniekiem tas jau būs 11% no ceturkšņa apgrozījuma. Aprēķinot darbinieku skaitu ņem vērā darbiniekus, kas nostrādājuši vismaz pusi no attiecīgā ceturkšņa.
  • MU apgrozījums pārsniedz 70 000 Ls, tad par pārsniegto daļu ir jāmaksā palielinātā nodokļu likme 20%. Piemēram, no 71 500 Ls būs jāmaksā sekojoši nodokļi: 9% no 70 000 un 20% no atlikušajiem 1500 Ls, t.i. 6600 Ls.
  • darbinieka ienākums pārsniedz 500 Ls, neskaitot dividendes, tad par pārsniegto daļu jāmaksā palielinātā nodokļu likme 20%. Piemēram, ja ienākumi ir 700 Ls, tad no 500 Ls maksā 9%, kas ir 45 Ls, bet no atlikušās daļas – 200 Ls, 20%, kas ir 40 Ls.

Katrs darbinieks var izvēlēties arī lielāku summu no kuras maksāt MUN, ja vien tā nepārsniedz minētos 500 Ls


Lapas adrese: http://www.pasnodarbinatie.lv

Raksta adrese: http://www.pasnodarbinatie.lv/raksts/aktualais/mikrouznemums-mu-un-mikrouznemuma-nodoklis-mun/

Hipersaites šajā rakstā:

[1] Iesniegums firmas pieteikšanai par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju.: http://www.ur.gov.lv/faili/Saliktie%20publiskie/Iesniegums_mikrouznemumu_nodoklis.doc

© 2010 www.pasnodarbinatie.lv visas tiesības paturētas.