pasnodarbinatie.lv

Autoratlīdzība (honorārs)

Publicēts 11.11.2010 @ 19:03 autors Direktors

Autoratlīdzība, jeb honorārs ir maksa, ko autors saņem par savu radošo darbu neatkarīgi no izpausmes formas literatūrā, zinātnē vai kādā no mākslas jomām. Neiedziļinoties likuma izpratnē par terminu autors, šī raksta ietvaros runa ir par personu, kas tā vai citādi ir līdzdarbojusies radīšanā un tagad ir tiesīga saņemt autoratlīdzību.

Autoratlīdzību parasti saņem dažāda veida mūzikas izpildītāji, komponisti un producenti, grāmatu un rakstu autori, zinātnieki par atklājumiem, izgudrojumiem un patentiem (nejaukt ar patentmaksu), kā arī citi.

Reģistrācija

Lai arī kāda būtu sfēra, autors darbojas profesionāli, līdz ar to tā ir uzskatāma par saimniecisko darbību un ir jāreģistrē. Pēc teorijas no maksājamo nodokļu summas ir jāatskaita autora izdevumi. Par to, kas ir autora izdevumi vēlāk. Tas paver iespēju autoram, kas jau ir nodarbināts kā darba ņēmējs, izvēlēties nereģistrēties papildus kā pašnodarbinātajai personai un nemaksāt papildus darba vietā samaksātajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI). Attiecīgi, ja autoram honorārs ir vienīgie ienākumi, viņam ir jāreģistrējas VID kā pašnodarbinātajai personai.

Nodokļi

Ar 2010. gada janvāri no autoratlīdzības tiek ieturēts iedzīvotāja ienākuma nodoklis (IIN) 26% apmērā (iepriekš 15%). Šīs summas ieskaitīšanu budžetā nodrošina autoratlīdzības maksātājs, ja vien tā nav fiziska persona, kas neveic saimniecisko darbību. Maksātājs izsniedz autoram paziņojumu par samaksātajiem nodokļiem. Pie tam, IIN likme autoratlīdzībai nav atkarīga no tā vai persona ir darba līgums ar maksātāju.

Kā jau minēts iepriekš, ja autors nav nodarbināts, t.i. nav citu ienākumu, tad viņam ir jāreģistrējas kā pašnodarbinātajai personai un kā tādam jāmaksā VSAOI. Šādā gadījumā VSAOI likme ir 28.17 %, darba ņēmēja gadījumā autors no pārējiem ienākumiem maksās 9%, bet darba devējs par viņu klāt maksās 24.09%.

Autora izdevumi

Pirms IIN aprēķināšanas no autoratlīdzības atskaita autora izdevumus. Tie ir izdevumi, kas tieši saistīti ar darba radīšanu, izdošanu, izpildīšanu vai citādu izmantošanu. Likumā ir paredzēti ierobežojumi, kādu summas daļu var norakstīt izdevumos. To nosaka MK noteikumu Nr.899 57. punkts. Izdevumi tiek noteikti pēc likmes un tie nav jāpamato ar attaisnojošiem dokumentiem, t.i. čekiem, rēķiniem, bankas izrakstiem.

40 % no summas var atskaitīt:

  • par mūzikas darbu (operas, baleti, operetes, mūzika citiem skatuves darbiem, kamerdarbi, simfoniskie, vokāli simfoniskie un kora darbi, darbi pūtēju orķestrim) radīšanu un publicēšanu;
  • par skulptūru, monumentāli dekoratīvās glezniecības, dekoratīvi lietišķās un noformētājas mākslas, stājglezniecības, teātra dekorāciju mākslas un dažādas tehnikas grafikas darbu radīšanu;

30 % no summas var atskaitīt:

  • par māksliniecisku grafiku un fotodarbu radīšanu iespiešanai un izstādēm, kā arī datorgrafiku un videodarbu radīšanu;
  • par atklājumu, izgudrojumu un rūpniecības paraugu radīšanu (no honorāra par to izmantošanu pirmajos divos gados);

25 % no summas var atskaitīt par mūzikas darbiem, kas neiekļaujas iepriekš minētajos.

20 % no summas var atskaitīt:

  • par arhitektūras projektu radīšanu;
  • par dizaina projektu radīšanu;

15 % no summas var atskaitīt pārējie, kas nav iekļauti šajā sarakstā.

Dokumenti

Vienīgais dokuments, kas jāiesniedz autoratlīdzības saņēmējam, ir gada ienākumu deklarāciju. Deklarāciju var neiesniegt, ja autors ir darba ņēmējs un ienākumi no autoratlīdzības gadā nav lielāki par 600 Ls. Tomēr deklarāciju ir izdevīgi iesniegt, jo var saņemt atpakaļ daļu naudas no IIN par attaisnotajiem izdevumiem. Tāpat deklarāciju ir izdevīgi iesniegt, ja no autoratlīdzības maksātās summas ir aprēķināti 26%, neatņemot autora izdevumus.


Lapas adrese: http://www.pasnodarbinatie.lv

Raksta adrese: http://www.pasnodarbinatie.lv/raksts/autoratlidziba/autoratlidziba-honorars/

© 2010 www.pasnodarbinatie.lv visas tiesības paturētas.