Patentmaksa, jeb „mēnešbiļete” pašnodarbinātajam

No 2010.gada 1.janvāra, atsevišķās nozarēs saimniecisko darbību veicoša, fiziska persona varēs izvēlēties IIN un SOC nodokļa vietā veikt vienu avansa maksājumu – patentmaksu.

Patentmaksu var maksāt par 1, 3, 6 mēnešiem vai 1 gadu. Maksājamo summu mēnesim nosaka teritorija (Rīgas/pārējās), kurā tiek veikta saimnieciskā darbība, un darbības veids. Tā ir robežās no 30 līdz 70 Ls/mēn. Ja tiek veikti vairāki darbības veidi vai darbošanās notiek gan Rīgas, gan citās teritorijās, tad jāmaksā ir augstākā no attiecīgajām. Piemēram, bērnu auklei, kas pieskata bērnus gan Rīgas (50 Ls/mēn.), gan ārpus tās (30 Ls/mēn.), patentmaksa būs augstākā no minētajām, t.i. 50 Ls/mēn.

Grāmatvedība

Patentmaksu maksājošajam ir jāveic ieņēmumu uzskaiti, kas praktiski nozīmē žurnāla iekārtošanu atbilstoši VID noteiktajam, kur reģistrē kārtas nr., dokumenta nr. un datumu, darījuma aprakstu, darījuma summu un attiecīgi citu papildinformāciju.

Tāpat personai, kas izvēlējusies maksāt patentmaksu, ir pēc klienta pieprasījuma jāizraksta reģistrēto kvīti. Kases aparāts nav nepieciešams.

Ja šis ir vienīgais ienākumu avots, tad nav jāiesniedz gada ienākumu deklarācija.

Ierobežojumi

  1. Nevar reģistrēties kā PVN maksātājs. No tā izriet otrais punkts.
  2. Prognozētie ieņēmumi nepārsniedz 10 000 Ls gadā, kad būtu jāreģistrējas PVN maksātāju reģistrā.
  3. Nevar nodarbināt citus.
  4. Patentmaksu var izvēlēties maksāt tikai likumā noteikto darbību veicēji. Tabulu ar visiem darbības veidiem un attiecīgo patentmaksas apmēru var apskatīt šeit „Kārtība, kādā piemērojama patentmaksa fiziskās personas saimnieciskajai darbībai noteiktā profesijā, un tās apmēri”.

Šeit var atrast pieteikuma veidlapu: Reģistrācijas iesniegums patentmaksas veikšanai.

Kategorija Aktuālais, Patentmaksa | Iezīmes , , | Bez komentāriem

Comments are closed.