6 galvenie iemesli nepārslēgt darba līgumu uz uzņēmuma līgumu un nekļūt par viltus pašnodarbināto

Galvenie iemesli, kāpēc nav izdevīgi kļūt par viltus pašnodarbināto

  1. Slēdzot uzņēmuma līgumu darba devējs neatbild par nelaimes gadījumiem, kas nozīme, ka traumu gadījumā, ārstēšanās būs jāsedz no savas kabatas.
  2. Tāpat uzņēmumam, ar kuru slēdz līgumu kā pašnodarbinātais, nav pienākums rūpēties par personas drošību – veikt instruktāžas, novērtēt ar darbu saistītos riskus un attiecīgi sagatavoties vai nodrošināt ar individuālās aizsardzības līdzekļiem. Tas nozīmē, ka pašnodarbinātajam pašam ir jārūpējas par ķiveres, respiratoru, cimdu, aizsargbriļļu u.c. iegādi, kvalitāti un tehnisko kārtību. Jābūt vienmēr gatavam ļoti uzmanīgi izvērtēt visas bīstamības, kas saistītas ar darbu veikšanu, un gatavam atteikties no darbu veikšanas, ja nav iespējams garantēt personīgo drošību.
  3. Uzņēmums nenodrošina sociālās garantijas slimības, darba zaudēšanas gadījumā un citos.
  4. Darba devējam nav pienākuma nodrošināt pašnodarbinātā veselības uzraudzību, kas ir īpaši svarīgi, ja darbs saistīts ar ilgstošu un vienveidīgu slodzi. Piemēram, datu operatoriem, pārdevējām u.c.
  5. Kā pašnodarbinātajam personai ir iespēja veikt VSAOI patstāvīgi un kas ir vēl vilinošāk – no brīvprātīgi izvēlētas summas un pirmajā mirklī var šķist izdevīgi maksāt pēc iespējas mazāk. Taču nedrīkst aizmirst, ka tieši šīs iemaksas garantē pensiju vecumdienās.
  6. Ja nav nekādu zināšanu par grāmatvedību un likumiem, šāds viltus pašnodarbinātais vienmēr nonāksi zaudētāja lomā, kad būs jākārto jautājumi ar VID un citām valsts instancēm. Cits attiecīgās jomas speciālists – pašnodarbinātais ar šīm zināšanām būs ievērojami konkurētspējīgāks un gūs lielāku labumu.

Ir vērts apdomāties, vai daži iegūtie lati attaisno visas šīs problēmas, ko nākas uzņemties, kļūstot par viltus pašnodarbināto. Nemaz neizskatot soda sankcijas ar kurām valsts vērsīsies pret likuma pārkāpējiem

Kategorija Pašnodarbinātais | Iezīmes , , | Bez komentāriem

Comments are closed.